Není to tak jednoduché.
Vana je vhodná hlavně na koupání menších dětí, případně na ponoření se až po krk do teplé, voňavé lázně a relaxování. Samozřejmě až do jistého věku a fyzického stavu. Ovšem vylézt z mokré a kluzké vany je pro osobu věkem starší, hmotnější a objemnější, případně zdravotně postiženou podstatně obtížnější, někdy bez pomoci další osoby přímo nemožné.
Tam je výhodnější sprchový kout.
Takže posuďte Vaše možnosti, Váš věk, věk a stav ostatních v bytě, a uvědomte si, že čas chvátá a za "chvíli" to bude úplně jinak.
Ideální je sprchový kout a vedle vana. Pokud je místo.
Je výhoda vany, že většinou těsní a je v celku. Těch pár kapek se stále utře.
Jiná věc je utěsnění sprchové vaničky, a největším problémem je správné zhotovení izolace ve sprchovém koutu jako takovém. Obklady, dlažbu a také odpad vody by měl dělat někdo, kdo má vědomosti a zkušenosti v té činnosti.
Voda je potvora...
Já za mlada měl oboje, potom jen sprchu, posléze vanu, opět vanu, potom jsem začal litovat, že nemám i kout, dnes už si na dno vany nesedám, mám stoličku tak do polovice výšky vany, abych se mohl vůbec zvednout. Je to pohodlnější. A 95 kilogramové tchýni už manželka při sprchování taktéž nedovolí sednout na dno vany, nemáme v koupelně jeřáb.