Jo...
;-)
Jak která - i když princip je týž (postupné vrstvení/tvrzení materiálu), existuje několik technologií.
Takové ty ´pro domácí použití´ tisknou buďto z ABS nebo PLA (´plasty´) a to buď z nekonečného ´drátu´ (z cívky - např. RepRap) a nebo z tyčinek ´nějaké délky´ (ze zásobníku - např. Fabster).
Co přesněji chceš - případně, vědět?
;-)
Náplň stojí cca 1.000,- - 1.800,- za kilo ABS, PLA je o něco levnější (má i horší vlastnosti - ´tiskové´ i mechanické u výtisku).
Vytisknout - velikost tištěného předmětu je omezena velikostí tiskárny (u těch ´levných´ je to cca 20x20x20 cm). Pokud je tato velikost nedostatečná, je možné celek (předmět) rozdělit na konstrukční díly a ty poté spojit.
Tiskový program (řídící tiskárnu) je v ceně, v ceně je i ´nějaký´ SW pro vytváření ´výkresů´ (ale je možné pracovat asi v libovolném CAD).
Je možné tiskout v několika stupních kvality - od ´náhledu´ po final (tomu pak odpovídá i rychlost tisku).
;-)
Prozatím (cena, přesnost) bych využití viděl pro modeláře (ti musí jásat), možná architekty (náhledy/modely staveb) a hlavně konstruktéry-strojaře (modely/náhledy, ale i maloseriová výroba dílů, pro něž materiál vyhovuje).
Má to jednu ´vadu´ na kráse - 3Dtiskárny (´běžné´) umí v danou chvíli tisknout jen z jednoho materiálu (tedy jednobarevně), změna barvy je možná jen výměnou materiálu - což sebou zase nese nepřesnosti při napojení. Tím pádem nějaké volby odstínů zatím nehrozí (v podstatě je dodáváno asi 6-8 barev) - a, bohužel, materiál každé barvy má trošku jiné vlastnosti - včetně, např., teploty tavení (tisk funguje tak, že materiál je v trysce roztaven, jako polo/tekutý nanesen-nataven na už vytištěnou část) - takže změna barvy, nemá-li dojít k výraznému narušení mechanických vlastností výtisku, předpokládá kalibraci tiskárny (problém s napojením na již vytištěnou část).
Míchání už bude ´vyšší level´ (hodně vyšší).
Samozřejmě je možné posléze hotový výtisk běžným způsobem (pro daný materiál) nabarvit na libovolný odstín.