Podle toho nač se ptáš? Do kdy budou předražené poplatky anebo poslední ryze české banky?
Fio měla původně licenci jako družstevní záložna, poté se transformovala na regulérní banku a počíná si čile nejen na devizovém trhu (lze z ní zasílat poměrně výhodně platby do eurozóny), ale i na burze.
Dokonce občas pořádá i bezplatné kurzy pro své klienty o kvalifikovaném investování na burze.
Vzhledem ke svému zdravému portfoliu, odolnosti v bankovních testech a českému managementu, jí nehrozí insolvence, a tedy ani pohlcení zahraničními dravci.
Např. Českou spořitelnu koupila rakouská Erstebank s centrálou ve Vídni, příjmy z poplatků tvoří značnou část (až 30%) ziskovosti, přičemž na domácím (rakouském) trhu by si nikdy nedovolili takovou brutální poplatkovou politiku.
Také z každoročních výročních zpráv vyplývá, že i v době recese kompenzovali poklesy u víděňské "matky" z vývarů na pobočkách na východním trhu.
Poplatky se sice díky masívný averzi mírně snižují (např. pravidelné ankety o nejabsurdnější poplatek), ale Češi jsou příliš konzervativní a mají nízkou finanční gramotnost, takže se nechovají tržně, aby houfně odcházeli od předražených bank. Teprve to by donutilo tyto molochy k přehodnocení svého přístupu ke klientele, jež je de facto živí.
Dokonce to došlo tak daleko, že mnohé menší a střední firmy realizují své finanční toky přes levnější účty v zahraničí. Zvláště, když obchodují přes €.