Další mýty versus fakta?
Zkouška je po celé ČR (6 tis. sirén na 90% území).
Délka není ani 1 min., ani 2 min., ale 140 sekund.
Všude je vždy 1. středu v měsíci, přesně ve 12:00. Jedinou výjimku si vymohli v Olomouci posunem na 12:10 kvůli tamějšímu orloji a během historie i tehdy, když 1. středa v měsíci připadla na státní svátek.
„Pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění je dálkově spouštěna z operačních a informačních středisek Hasičských záchranných sborů jednotlivých krajů. Dvakrát ročně je celá zkouška sirén spouštěna také centrálně z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Pravidelná měsíční prověrka jednotného systému varování a vyrozumění se provádí od října roku 2002.
Do jednotného systému varování a vyrozumění je v současnosti zapojeno více než 6 000 koncových prvků varování a vyrozumění (sirény a místní rozhlasy), které umožňují přenos varovných signálů na 90 % území naší republiky. Provázanost systému varování a vyrozumění s hromadnými informačními prostředky umožňuje včasné a plošné informování osob o hrozícím nebo vzniklém nebezpečí (živelní pohroma, závažná havárie, teroristický útok apod.).“
fakta
Dohady, že si někdo plete zkoušku s poplachem či varováním, jsou liché.
Zkouška má stálý tón, kdežto varování kolísavý (viz záchranka, policie anebo jakýkoliv válečný film se sirénami před bombardováním), hasiči mají kvartu (známé ho-ří).
V odkazu si lze spustit i audioukázky:
druhy tónů
Žádní hlídači jednotlivých sirén už dávno neexistují - viz Troll.
když zazní siréna
(P.S. česílko by se nejspíš zhrozil po přečtení příspěvků).
P.P.S. - Dikce maně evokuje otřepaný vtípek, kdy podroušený nájemník v noci zvoní u překvapené sousedky a ptá se: "Taky u vás došel rum? Já jen, jestli je to v celým baráku."