Zahraniční řetězce to zakazují provozním předpisem (přímo při tankování). U nás se ale na protipožární prevenci oproti jiným zemím kašle. Třeba v Německu, Rakousku a Anglii by vás překvapilo víc takových přehnaných věcí - zdá se mi, že je to snad ještě pozůstatek války.
Provozovatel pumpy (a pumpařka) na to právo má. Na druhou stranu na čerpacích stanicích tuzemských a ruských řetězců se zcela běžně kouří, a to i v prostoru stojanů, včetně obsluhy. Takže pro mě je to otázka, jestli projevovat svoji osobnost naplno, bezstarostně a svobodně po slovanském způsobu nebo se jako ovce podřídit předpisu nějakého kapitalistického OMV, který tím terorizuje své zákazníky (ironie).
V minulosti, kdy nebylo předepsáno odsávání par skrz pistole, jisté riziko vznícení par od statické elektřiny (nebo jiné jiskry) bylo, teď je prakticky nulové. No ale nemůžete si být jisti, že odsávání funguje - že ne? Použití mobilního telefonu bylo v ojedinělých případech šetřeno jako důvod požáru, ale nikdy nebylo prokázáno.
Mne osobně ta událost 1.10.2013 na Lukoilu Zdiby přesvědčila, že jsou jistá rizika, která nelze selským rozumem předvídat a na základě selského rozumu podceňovat.