"Jde to, ale dře to"....
Kuřák zůstává prý kuřákem na celý život ačkoli třeba přestal kouřit.
Pravidelným užíváním nikotinu dojde v mozku ke zmnožení receptorů alfa4beta2 pro tuto chemickou látku. To vede ke vzniku závislosti na nikotinu. Pokud kouřit přestanete, tak tyto receptory nevymizí, ale pouze "spí". Proto je každý další pokus o ukončení kouření těžší a těžší.
Přestanete kouřit, třeba i na 14 roků jako já, už ani ta chuť na cigaretu není, smrdí vám to, nepotřebujete kouřit a najednou si řeknete "jaký to vlastně bylo???". Tak to zkusím, jen abych si připomněl jaký to bylo a že je to hnusný.
Je to hnusný, smrdí to, v hubě jak v polepšovně, motá se hlava, ....... no ale ta druhá (obzvlášť při dodání si odvahy alkoholem) už zas tak hrozná není. Třetí už jde a pak je vám už blbý říkat si furt o cigaretu, tak si jednu (ale opravdu jen jednu krabičku) koupíte. Receptory se probouzí ze spánku a vy jste zase kuřák. A předsevzetí, že si koupíte jen jednu krabičku je někde pryč.
Důležité je nezapálit si ani tu jednu. Závislost na nikotinu není tak urputná, jako závislost na vlastní činnosti, na vlastním kouřením, kdy kouřením vyplňujete jakousi mezeru. No a jak to tak píšu, tak bych si jednu dal, ale už jsem zase nějakou dobu nekuřák a snad jím i zůstanu. Je to boj.