http://edekontaminace.cz/clanek/3/437/musim-mit-u-sebe-obcanku.html?warning=kill
06.12.2014 | Sekce: Sociální a právní
Zeptali jsme se tiskové mluvčí Policie ČR, zda musí mít u sebe člověk OP, či stačí jeho kopie?
Zeptali jsme se:
Prokázání totožnosti bez občanky
Jak má policista postupovat, pokud nemá občan u sebe občanský průkaz, ale jen jeho kopii? Např. člověk bez domova má obavy, že o občanku přijde, tak si ji uloží v nízkoprahovém zařízení a má jen kopii (černobílou). Může být obviněn z padělání úředního dokladu? Co kdyby měl u sebe úředně ověřenou kopii občanského průkazu?
Dle zákona o občanských průkazech (§ 3 z. č. 328/1999 Sb.) občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Tuto povinnost má i občan, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena.
Zákon ale nenařizuje občanský průkaz u sebe nosit Občan nemusí mít tedy u sebe OP, avšak musí nějakým způsobem prokázat svou totožnost. Prokázáním totožnosti se rozumí jméno, příjmení, datum narození, adresa místa trvalého pobytu (§ 63 odst. 1 z. č. 273/2008 Sb.). V případě, že Vás policista vyzve k prokázání totožnosti (§ 63 odst. 2 z . č. 273/2008 Sb.) je Vaší povinností jakkoliv prokázat svou totožnost.
Pokud policista na místě nemůže Vaši totožnost zjistit (může se stát, že si
policista není jistý pravdivostí Vámi uvedených údajů) nebo prokázání totožnosti odmítnete, policista je oprávněn Vás předvést na místně příslušné oddělení policie a zde se totožnost zjišťuje nebo ověřuje dle dostupných centrálních evidencí. (§ 63odst. 3 z. č. 273/2008 Sb.).
Jednou z možností, která by vše vyřešila, tedy dotyčný by měl svůj OP uložen na bezpečném místě a přitom by mohl policistům prokázat svou totožnost, je mít u sebe ověřenou kopii OP. Pokud si dotyčný zajde na kteroukoliv pobočku České pošty, tak tam nebude problém si okopírovaný OP úředně ověřit.
Pokud má občan pouze okopírovaný neověřený OP a je kopie čitelná, neměly by nastat potíže při následné kontrole. Ovšem pokud by policista měl podezření, že by se např. vydával občan za někoho jiného, policista je oprávněn předvést občana na místně příslušné oddělení policie a zde se totožnost zjišťuje nebo ověřuje dle dostupných centrálních evidencí.
nprap. Bc. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
POLICEJNÍ PREZIDIUM ČESKÉ REPUBLIKY
Kancelář policejního prezidenta
Oddělení tisku a prevence
Článek vyšel v Dekontaminaci IV/2014