V zásadě známe pouze dva základní druhy kávy. Přesto si můžeme pochutnat jednou na kávě s chutí karamelu, jindy na temné a hořkých tónech. Nemluvíme o aromatizované kávě, ale o různých tónech v chuti výběrové kávy. Co rozhoduje o tom, na jaké chuti si ve finále pochutnáte? Zajít můžete na degustační kurzy Kavalo coffee house nebo si přečíst následující článek.
Druh kávového zrna ovlivňuje, kolik je v kávě kofeinu, jakou pěnu na povrchu vytvoří, i jestli je hořká a zemitá či spíš sladší. Zrnka arabica kávy budou podlouhlá a plochá, možná z nich ucítíte lehký nádech ovoce. Robusta zrna jsou kulaté, mají zemitou vůni, ze které můžete cítit oříšky. Každý druh kávovníku roste v jiných klimatických podmínkách.
Na výsledné chuti kávy se podepisuje metoda zpracování kávových zrn, a to zejména typ pražení. Kávu můžeme pražit světle, středně nebo tmavě. Světlejší styl pražení nám nabídne ovocnou či květinovou chuť, zatímco tmavý styl pražení se používá pro přípravu hořkých a zemitějších chutí. Chuť také ovlivní doba, která uběhla od pražení a způsob skladování.
Výběrová káva má přísné standardy a nemůžeme tím označit kdejakou kávu. Podíl výběrové kávy v celkové kávové produkce je 8 %, což dokazuje, že výběrová káva je něčím speciálním. Musí splňovat mnoho faktorů – pěstování v ideálních klimatických podmínkách, pečlivé pěstování a sběr zrn, dlouhá doba zrání, vhodná příprava a samozřejmě skvělá chuť!
Výběrová káva má ještě jedno specifikum. Na jejím obalu najdete jména farmářů, rodin a farem, které o kávu pečují. Za kvalitní a chutnou kávou totiž často stojí celé generace rodin, pro které je káva nejen obživou, ale také vášní. Na svou kávu jsou pyšní a na kvalitě si zakládají. Vy si ve svém ranním šálku můžete vychutnat výsledky jejich práce!