Box není jen sportem pro drsnější povahy. Ukážeme vám, proč byste ho měli vyzkoušet a které vybavení budete potřebovat.
Jedná se o ideální aktivitu, pokud chcete zhubnout a celkově nabýt fyzickou kondici. Box můžeme zařadit mezi kardio cvičení. Dokáže vám zajistit pevnější postavu, ale nemusíte se bát prudkého nárůstu svalové hmoty. Zejména u žen a dívek bývá podobný efekt spíš nežádoucí.
Pravidelný pohyb rovněž prospěje vaší psychice. Báječně si u něj vyčistíte hlavu. Zkušení trenéři rovněž upozorňují, že box je vhodným nástrojem pro nácvik sebeobrany. Pocit, že se dokážete v případě potřeby bránit, znamená pro některé i zvýšení sebedůvěry.
Box navíc rozhodně není sportem, který by byl poněkud bezduchý. Klade nároky na koncentraci i koordinaci těla. Nemusíte se ovšem bát, že byste se jako nesportovní typ techniku nikdy nenaučili. Sport je to poměrně jednoduchý.
A pokud se rozhodnete, že vaším záměrem není zrovna rozdávat rány živému cíli, nebojte se. Nikdo nemusí utrpět a není podmínkou, že si odnesete bolestivé šrámy. „Vyřádit“ se dostatečně můžete na boxovacím pytli.
Tím se zároveň dostáváme k tomu, že abyste tento sport mohli provozovat, nepotřebujete rozhodně drahé a neskladné vybavení. Stačí vám jen základní prvky.
Boxovací pytel představuje nutný základ. Rozhodující při jeho nákupu je především jeho tvar, dále způsob ukotvení, velikost a materiál.
Klasické pytle jsou válcového tvaru. Zaberou poměrně dost místa, proto někteří volí spíše jednoduché boxovací hrušky nebo míče. Ty jsou vhodné pro kondiční trénink a pro nácvik přesnosti úderů.
Pokud se rozhodnete pro klasický pytel, je potřeba si zvolit ten volně stojící nebo pytel určený k zavěšení. Volně stojící verze je o něco skladnější, nemusíte také přemýšlet nad tím, jak pytel ukotvit. V některých bytech to navíc ani nemusí být možné.
Zásadními parametry samotného pytle je zejména váha a velikost. Na údery je potřeba vybrat pytel ve velikosti od 80 do 120 centimetrů, na kopy od 150 cm až do 200 cm. Optimální hmotnost pro začátečníka činí do 35 kg.
Posledním důležitým parametrem je tuhost. Začátečníci si většinou pořizují pytle, u nichž je možné doplnit výplň. Běžně to bývá textil, plast, guma, u dražších pytlů písek nebo kůže. Pro začátečníky je textil vhodný, jelikož je měkký.
Pro nácvik úderů do boxovacího pytle se používají rukavice zvané pytlovky. Většinou se vyrábějí z umělé nebo pravé kůže. V amatérských podmínkách se kvůli ceně upřednostňuje materiál syntetický. Velikost odpovídá běžnému značení oblečení (S až XL).
Pro úplnost ještě dodejme, že klasické boxerské rukavice nejsou pro boxování do pytle vůbec určeny. Proč? Rychle by se opotřebovaly.
Jak je vlastně poznáte od pytlovek? Pytlovky jsou lehčí a nemají palec pevně spojen s boxerskou rukavicí. Důležitá je u tradičních boxerských rukavic především hmotnost, pro standardní rukavice pro muže by to mělo být 10 oz.
Chrániče na box pro amatéra nejsou nutné. Potřebovat je budete především tehdy, pokud začnete boxovat v páru. Neobejdete se zejména bez chráničů hlavy a zubů, případně tzv. omotávek na ruce.
Veškeré potřebné vybavení české značky Sulov najdete na stránkách výrobce Rulyt.cz.