Užitečným doplňkem pro každého cyklistu jsou cyklobrašny. Jak si vybrat tu nejlepší a v čem se od sebe jednotlivé typy liší?
Cyklobrašny vám usnadní přepravu zavazadel na kole. A to jak drobností, tak i objemnějších předmětů. Pohodlně a přehledně do nich uložíte nejen klíče a mobilní telefon, ale třeba i spacák. Využijete je tak do města i na turistiku.
Brašna představuje komfortnější alternativu k batohu, neboť vám zajistí volná záda. Byť se musíte smířit s tím, že s brašnou jednotlivé věci nebudete mít tak dobře po ruce. Existuje řada typů, které se od sebe liší hlavně velikostí. Rozdělit lze brašny dále podle účelu využití, ale i podle materiálu.
Cyklistické brašny lze rozlišit primárně podle toho, kam se mají umístit:
Tyto cyklobrašny mají charakteristický protáhlý tvar. U brašen na kolo pod sedlo musíte počítat s menším objemem maximálně 1 až 1,5 litru.
Vejdou se vám do nich proto například klíče nebo drobnosti na opravu kola, jako je lepení nebo náhradní duše. Brašnu je potřeba ukotvit na sedlovou trubku, používají se speciální držáky nebo suchý zip.
Cyklobrašna na řidítka pojme nutné drobnosti, které chcete mít „v dosahu“. Hodí se tak pro uložení mobilního telefonu, navigace, ale třeba i kapesníků.
Proto se někdy setkáte i přímo s pouzdry na telefon, která se umisťují právě pod řidítka. Někomu i toto řešení stačí, ale řada uživatelů preferuje právě brašnu. Vzhledem k o něco většímu objemu 5 litrů navíc nebudete muset řešit, kam bezpečně uložit třeba i fotoaparát.
Cyklobrašna umístitelná na rám má výhodu v tom, že je mimořádně kompaktní. Dáno je to jednak jejím malým objemem, nabídne asi 2 litry. Navíc má trojúhelníkový tvar, což je z ryze praktických příčin. Chceme, aby se vešla mezi trubku a zároveň pod ní zůstalo místo na držák na lahev.
Běžně se uchycuje pomocí suchých zipů. Kromě drobností jako mobil sem pohodlně uložíte i další nezbytnosti na výlet, třeba svačinu nebo větrovku.
Brašny na zadní nosič mají největší kapacitu, nabídnou objem až 70 litrů. Jsou proto nejlepším „přítelem“ vášnivých cestovatelů. Pojmou i stan a spacák, snadno s nimi sbalíte jídlo, či dokonce náhradní oblečení.
Pohlídat si však musíte maximální nosnost nosiče. Brašna může mít podobu prostorné navzájem spojené dvojbrašny nebo trojbrašny, případně lze použít také jednotlivě navržené brašny.
Co se týče materiálu, první variantou jsou brašny na kolo v textilním provedení. Většina malých modelů je navíc vybavena nepromokavou úpravou. Velké brašny bývají i v obyčejném textilním provedení. Jsou lehčí, ovšem v horším počasí samozřejmě promoknou.
Mnohem odolnější pro těžší náklady jsou plastové skořepiny, které se podobají kufru. Jsou i voděodolné, ale na druhou stranu náchylnější na nárazy. K nevýhodám patří i cena, jednoznačně jsou i dražší.
„Stylovku“ do města představují brašny kožené. Pyšnit se mohou obzvláště luxusním vzhledem. S kvalitou jsou na tom taktéž poměrně dobře. Kůže však vyžaduje náročnější údržbu a problematická je i odolnost vůči vodě.