Druhy dřevostaveb. Kterou si postavíte vy?

Podle posledních průzkumů a statistik lze říct, že moderní dřevostavby jsou v České republice stále více a více oblíbené. Sice si mnoho lidí i dnes představí pod pojmem “dřevostavba” romantickou dřevěnou roubenku nebo kanadský srub na kraji města, ale to nevadí. Dnes však mohou dřevěné domky vypadat naprosto jako klasické zděné, mezi nimi se na první pohled opravdu nenajde rozdíl.

Možná i díky této vlastnosti, možná díky nízké ceně nebo možná díky rychlosti výstavby nad dřevostavbou uvažujete i vy. Proto vás zajímá, jaké druhy dřevostaveb vlastně existují a nad kterými můžete uvažovat.

Dřevostavby z lehkého skeletu

Dnes se vyrábí kupříkladu dřevostavby z lehkého skeletu. V tomto případě se dřevěné příbytky staví jako skládačka až přímo na pozemku. Prakticky se složí jenom z fošen, které se vyrobily v továrně nebo ve výrobně společnosti. I když by se nyní mohlo zdát, že je stavba poměrně jednoduchá, není tomu tak. Naopak je stavba poměrně pracná, vždycky však záleží na zručnosti tesařů, kteří na dřevostavbě pracují.

Dřevostavby z těžkého skeletu

Stejně jako se dá postavit dřevostavba z lehkého skeletu, dá se postavit také z těžkého skeletu. Těžký skelet lze považovat jako za moderní obdobu skeletových dřevostaveb. Nosná konstrukce je tvořená sloupy a také průvlaky. Využívá se jak lamelového dřeva, tak vrstveného dýhového. Nejčastěji se z těžkého skeletu budují školy nebo kancelářské objekty, také sklady.

Dřevostavby ze sendvičových panelů

Nesmíme opomenout ani dřevostavby ze sendvičových panelů. Mluvíme o příbytku stavěném tak, že se na nosnou konstrukci jenom upevní sendvičové panely, jež jsou tvořeny dvěma dřevěnými deskami. Výplň většinou je z tepelné izolace (tedy kupříkladu z polystyrenu nebo minerálních vláken). Mluvíme o velmi rychlé výstavbě.

...