Sice jsou aktuálně důležitější věci k řešení než elektronická evidence tržeb, která je dokonce pozastavená až do konce letošního roku, ale na druhou stranu i v této době nefungujícího EET musí být podnikatelé ve střehu. I když aktuálně látají díry, které způsobil nový typ onemocnění zvaný koronavirus, přesto musí kontrolovat, jestli jim náhodou neprošel EET certifikát Leeto. I přes panující koronavirus certifikáty prochází jeden za druhým. Například ještě před udeřením nového typu onemocnění expirovalo rovnou několik desítek certifikátů. A za nevygenerování nového certifikátu hrozí pokuty až půl milionu korun.
Koronavirus napáchal celou řadu škod a pokuty rozhodně nejsou to, co by lídři firem potřebovali. Spíše by jim to jenom zkomplikovalo jejich snahu o zalátání vzniklých děr, řada podniků by dokonce pod tíhou nově vzniklé pokuty zkrachovala. Proto se vyplatí zkontrolovat si, jestli opravdu dochází k evidenci plateb pod stále platným certifikátem.
Mylně se někteří podnikatelé domnívají, že to funguje jako s platebními kartami čili že po uplynutí doby expirace dojde k opětovanému zaslání nového produktu. V případě EET si však každý podnikatel musí vygenerovat poukaz sám nový, nepřijde mu e-mailem žádný nový kód.
Pokud nedojde k opětovanému vygenerování certifikátu a pokud se budou platby stále evidovat pod prošlým certifikátem, hrozí danému podnikateli pokuta až ve výši půl milionu korun. Nejedná se rozhodně o malou pokutu, právě naopak. Podnikatelé navíc při zjištění tohoto nedostatku nemají žádné eso v rukávu, protože před expirací certifikátu dochází automaticky k rozesílání upozorňovacího e-mailu. Respektive je rozesíláno vícero e-mailů, a to v pravidelných intervalech v období dvou měsíců před expirací.