Pro své okřídlené mazlíčky bychom udělali první, poslední. Pokud si pořídíme papouška nebo podobného ptáka, víme, že s jeho koupí jsme na sebe vzali jednu velkou zodpovědnost. S jeho koupí jsme mu tak postavili vlastní venkovní voliéru neboptačí klec ze stavebnice Aluhobby, kdy jsme s pomocí jednoduchého návodu složili dohromadyhliníkové profilya další součástky. Klec jsme papouškovi hezky vyzdobili a vyplnili vším, z čeho by měl mít radost. Ovšem i přes takovou, doslova dokonalou péči se může stát, že papoušek onemocní. Víte, jaké nemoci papouška mohou sužovat?
O domácích mazlíčcích se ví, že znamenají radost, ale také i starost. Ať už jste chovatelem pejsků, koček nebo papoušků, víte, že to s nimi mnohdy není snadné. Papoušci vám však mohou zpříjemnit život a jsou to jediní tvorové, s kterými si můžete popovídat. Dávejte si však pozor na nemoci.
Existuje mnoho příznaků, které vám prozradí, že je s papouškem něco v nepořádku. Například papoušek najednou nepřijímá potravu, je příliš načepýřený, třese se, jeho peří má neobvyklý tvar nebo je zvláštně zbarvené. Jistým příznakem nemoci může být i jeho řídký průjmovitý trus nebo hlenovitý výtok, který mu vytéká z nozder nebo zobáku.
Prozraďme si však konkrétní nemoci, které se u papoušků vyskytují nejčastěji. K nejčastějším nemocem patří bezesporu narušení imunitního systému, což je takzvaná cirkoviróza. Cirkoviróza je onemocnění zobáku a peří, během kterého je porušeno opeření a sníží se funkce imunitního systému. Další velice častou nemocí je onemocnění opeření papoušků, čemuž se také jinak říká francouzské pelichání.
Bohužel papoušek může utrpět i takovou nemoc, která je přenosná na člověka. V takovém případě mluvíme o chlamydióze, k jejímž příznakům patří deprese, hubnutí, také odmítání stravy nebo výtoky z nozder či čepýření se.