I když je dnes podnikání poměrně rizikové, přesto řada lidí nelení a vrhá se do toho po hlavě. Je však pravdou, že se dává přednost takzvanému franchisingu čili franšízovému podnikání, které s sebou nenese tak vysoké riziko neúspěchu. Člověk totiž začíná podnikat s rozjetým konceptem. Zaplatí si jeho know-how a dostane se tak na trh pod záštitou značky, která už má své klienty. To je ostatně hlavní benefit franšízového podnikání - odbyt už je zajištěn.
S odkupem práv si člověk nekupuje jenom fungující a ověřené know-how společnosti, ale také těží ze spuštěných reklamních kampaní a propagací. O zákazníky se tak prakticky nemusí obávat, pakliže svou pobočku otevře v místě, kde by poptávka po takové pobočce vzrostla. Zákazníci začnou chodit automaticky sami a rozjezd je tak daleko jednodušší, než kdybychom se do podnikání začali pouštět sami po hlavě.
V minulosti se řada podnikatelů bála vkročit do světa podnikání. Žádný svůj nápad neviděli jako podnikatelskou příležitost, která by byla natolik silná a překonal a prvotní překážky. Možná kdyby tehdy znali franchising, do podnikání by vkročili. Přece jenom v tomto případě neděláte úplně krok do neznáma. Můžete si projít historii společnosti, můžete zjistit, jestli je ekonomický recept opravdu výnosný a funguje. Kromě jiného je vám během podnikání poskytována pomocná ruka franšízora, v jehož zájmu je prosperita vaší pobočky.
V mnoha případech se stává, že poskytovatel franšízy pomůže i s výběrem vhodného místa k otevření pobočky. Jak již bylo zmíněno, úspěch vašeho podniku je i v jeho zájmu.
Nabízí se otázka, jestli je franšízové podnikání vhodné také pro nezaměstnané. Pravdou je, že ano. Jenom je zapotřebí mít prvotní kapitál. Stejně jako v jiném podnikání to bez kapitálu zkrátka nejde.