Ať už jste si dali za úkol vyfotit dokonalý ohňostroj při oslavách příchodu nového roku nebo na narozeninovém mejdanu vašich známých, v každém případě jste si na bedra nepoložili zrovna snadný úkol. Vyfotit ohňostroje, ať už mluvíme o těch novoročních nebo silvestrovských či narozeninových a svatebních je poměrně těžké, zejména když nevíte, jak na to. Pojďme si však toto (na první pohled tajemství) odtajnit!
I když se profesionální fotografové shodují v tom, že s manuálním nastavením vzniknou zajímavější fotky, pokud si nejste jistí či pokud nechcete experimentovat, automatický režim vás zachrání. Toto nastavení bude pro vás tím hlavním východiskem, pakliže váš fotoaparát možnost manuálního nastavení nemá.
Kromě automatického nebo manuálního režimu existuje také třetí nastavení, které je možné využít při focení ohňostroje. Jmenuje se "motivový režim - ohňostroj", kterým není vybaven každý foťák. Pokud ho váš má, máte vyhráno. Při zvolení tohoto motivu totiž fotoaparát počítá s tím, že fotíte právě na nebi vybuchující podívanou. Nastaví dle toho expoziční časy a konečné snímky jsou tak velmi jisté a poutavé.
Klíčem k úspěchu sice je z části zmiňované nastavení fotoaparátu, ale také je to stativ. Při fotografování budou nutné delší časy, které v rukou zkrátka neudržíte. Když bude fotoaparát sídlit na stativu, předejdete tím roztřepaným fotografiím, které nepůsobí vůbec profesionálně ani stoprocentně.
Závěrem je třeba dodat, že v tomto případě se sázíte opravdu na náhodu. Focení ohňostroje bývá zrádné a ani ten nejzkušenější fotograf nemůže slíbit, že se mu podaří ohnivou show zaznamenat tak, jak se možná očekává. Ani když bude mít nastavené to nejlepší nastavení, ani když bude mít ten nejpevnější stativ, který je na trhu k dostání.
Vliv náhody však můžete snižovat tím, že budete zkoušet, zkoušet, zkoušet. Zkušenosti se v tomto případě zkrátka cení.