O snubních prstenech se říká, že jsou to klenoty na celý život. Něco na tom bezesporu bude. Právě díky tomu, že jsou snubní prsteny klenoty pro život, by se na nich nemělo šetřit. Měly by být přesně podle vašich představ a také by měly být z vhodného materiálu. Pojďme se právě nad materiály snubních prstenů pozastavit, ať víte, jaká nabídka vás zhruba čeká ve zlatnictví.
Pokud bychom měli zabrouzdat do minulosti, zjistili bychom, že se dříve snubní prstýnky vyráběly ze dřeva nebo trávy, také z kůže. Až později se začaly vyrábět z hliníku, mědi nebo ze železa. Největší zlom nastal ve světě šperkařství až ve čtrnáctém století, konkrétně v Itálii, kdy se začaly do prstenů vkládat nejrůznější kameny. Ty však byly cenově dostupné jen pro lidi z vyšších vrstev.
Zlaté snubní prsteny jsou klasikou ve světě šperkařství. Právě zlato je nejčastější a zároveň také nejoblíbenější materiál, z něhož se snubní prsteny vyrábí. Je však třeba říct, že snubní prsteny se nevyrábí jen z klasického žlutého zlata, i když aktuálně je to velice moderní. Mohou se také vyrábět z bílého zlata, které je známé tím, že se snadno udržuje, leč je trochu dražší.
Existuje však ještě růžové zlato, které je velice zajímavé a unikátní. Nemusíte se bát, že by vám s postupem času růžovost prstenu vybledla. Stálost barvy je hlavní znak růžového zlata.
Také se stále častěji uvažuje nad stříbrnými snubními prsteny. Díky své ceně jsou velice atraktivní, i když jsou náchylnější k deformaci, což se u zlatých prstenů nestává. Na druhou stranu se do stříbrných prstenů velice snadno vsazují drahé kameny a jejich údržba je taktéž velice snadná.
Taktéž se mohou vyrobit snubní prsteny z chirurgické oceli, které jsou doslova proslulé svou nízkou cenou. Svým vzhledem se prsteny z chirurgické oceli přibližují bílému zlatu. Prsteny jsou obecně velice odolné, také pevné.