Co dělat se starým domem, když se rozpadá před očima?
Ať už jste si starý dům koupili nebo jste ho zdědili, nabízí se otázka, co s ním dělat, když se vám bude rozpadat před očima. Žádný dům tu nevydrží stát dlouhá staletí, i on má některou životnost. Kratší životnost mají domy, které byly postaveny na špatných základech z nekvalitního materiálu. Chátrat však mohou brzy i domy, které v minulosti napadla nějaká živelná katastrofa v podobě záplav. Ať už dům, který vlastníte, se rozpadá před očima z jakéhokoli důvodu, nabízí se otázka, co s takovým domem dělat.
Bydlet v něm přece nemůžete, přece jen by se mohlo stát, že byste se probudili bez střechy nad hlavou, která by shodou náhod ležela spadená hned vedle vás. Neriskujte svůj život a rozhodně nebydlete v domě, který se doslova hroutí.
Pusťte se do přestavby
Jednou z možností, co dělat se starým příbytkem, je pustit se do přestavby nebo rekonstrukce, díky které dům dáte do skvělé podoby. Rekonstrukce však není vždy dobrý nápad. Některé domy opravdu nejsou stavěny na rekonstrukci, bylo by to spíše jenom vyhazování peněz. Domy nerekonstruujte, pokud mají nízkou technickou úroveň, pokud je kvalita stavby velice špatná, pokud jsou domy zanedbané nebo pokud jsou zde nevyhovující tepelné parametry. Stejně tak dům nerekonstruujte, pokud je zde nevyhovující vytápění nebo nekvalitní elektroinstalace a rozvody vody.
Demolice je také řešení
Jestliže dům má některou z uvedených věcí, doporučujeme nemovitost raději zdemolovat. I
demolice je řešení. Samozřejmě v případě demolice musíte zajistit všechno, co je třeba zajistit, a sice musíte například získat demoliční výměr, který je jakýmsi povolením stavby. Také nesmíte zapomenout na projekt k
demolici.
Demoliční práce a následný odvoz suti v
Praze,
Brně, Zlíně i jinde v Česku provádí firma KT - ekologické domy, s. r. o.